Szkolenie obsługa klienta, Szkolenia turystyczne, Doradztwo turystyczne

Szkolenie obsługa klienta

Doradztwo turystyczne

Szkolenia turystyczne

CSV :: SZKOLENIA :: IMPREZY :: COACHING

Znajdujesz się tutaj: Strona Główna » Projektowanie, wytyczanie, wyznaczanie szlaków turystycznych

Projektowanie, wytyczanie, wyznaczanie szlaków turystycznych
Projektowanie szlaków turystycznychW Polsce istnieje wiele atrakcyjnych miejsc, w których odczuwalny jest brak wyznaczonych i dogłębnie przemyślanych szlaków oraz innych rodzajów tras turystycznych. Oczywiście istnieje sieć różnego typu szlaków, ale wciąż wydaje się, że jest ona niewystarczająca. W związku wszyscy zainteresowani rozwojem turystyki powinni podjąć zakrojone na szeroką skalę działania zmierzające do wymiernych zmian w tym zakresie. Zapraszamy do współpracy przy projektowaniu i wykonywaniu "od A do Z" różnego typu szlaków turystycznych. Turystyka jest naszą pasją!


OFERUJEMY:
* POMYSŁY
* KONCEPCJE
* PROJEKTY
* AUDYTY i EKSPERTYZY
* UZGODNIENIA
* OBSŁUGĘ GRAFICZNĄ
* OZNAKOWANIE W TERENIE
* BUDOWĘ INFRASTRUKTURY
* PROMOCJĘ
* BADANIA RUCHU TURYSTYCZNEGO
* MONITORING
* SZKOLENIA i DORADZTWO
* INNE

Wyruszmy razem na szlak! Posiadamy własną sprawdzoną ekipę projektową i montażową. Nasz zespół tworzą m.in.: architekci, graficy, geografowie, prawnicy, ekonomiści, budowlańcy. Działamy na terenie całej Polski. Do każdej realizacji podchodzimy indywidualnie. Zapraszamy do pasjonującej współpracy... Wystarczy się z nami skontaktować!

Przykładowe realizacje:

Szlak_pieszy_ornitologiczny_nasza_infrastruktura

Wiata grillowa Szlak turystyczny

Wieża widokowa Szlak turystyczny

Ogrodzenie

Tablica na szlaku turystycznym

Drogowskaz szlaku turystycznego

Przykładowe doświadczenie (projekty i wykonanie):

1) Turystyczny szlak ornitologiczny (rowerowo – pieszy) na terenie gmin Baranów, Markuszów, Puławy i Żyrzyn w formie pętli o łącznej długości 81 km
2) Koncepcja spójnej sieci ścieżek turystycznych na obszarze Leśnego Kompleksu Promocyjnego Lasy Mazurskie, w tym:
- szlaki piesze o długości 240 km
- szlaki rowerowe o długości 385 km
- szlaki jeździeckie o długości 136 km
- szlaki kajakowe o długości 116 km
3) Szlak rowerowy w Gminie Baranów o długości 5-6 km
4) Szlak rowerowy w gminie Wyryki o długości 30 km
5) Szlak rowerowy i narciarstwa biegowego w Dubecznie o długości 25 km
6) Szlak rowerowy I w gminie Stary Brus o długości 22 km
7) Szlak rowerowy II w gminie Stary Brus o długości 18 km
8) Szlak narciarski w gminie Stary Brus o długości 27 km
9) Szlak nordic walking w gminie Stary Brus o długości 24 km
10) Poleski Szlak Ornitologiczny (rowerowo – pieszy) na obszarze powiatów włodawskiego, parczewskiego, łęczyńskiego i chełmskiego o łącznej długości 330 km
11) Szlak kajakowy na rzekach Włodawka, Krzemianka i Tarasienka o długości 38 km
12) Doradztwo i konsultacje w sprawie szlaków jeździeckich, kajakowych, narciarskich i pieszych w gminach Urszulin, Włodawa, Sosnowica, Stary Brus, Hańsk – łącznie 246 h przeprowadzonych konsultacji
13) Doradztwo i konsultacje w sprawie utworzenia kilkunastu tras do gier terenowych na obszarze województwa lubelskiego i mazowieckiego – łącznie 432 h przeprowadzonych konsultacji
14) Szkolenia i warsztaty w zakresie metodologii tworzenia tras turystycznych różnego typu – łącznie 240 h przeprowadzonych szkoleń
15) Badania naukowe dotyczące szlaków turystycznych, gier terenowych i questingu
16) Inwentaryzacja szlaków turystycznych na obszarze Gminy Postomino (150 km)

Razem nam będzie po drodze!!!


Szlak_turystyczny_projekty

ZAPRASZAMY DO LEKTURY AUTORSKIEGO ARTYKUŁU DOTYCZĄCEGO SZLAKÓW TURYSTYCZNYCH!

Z definicji „szlakiem turystycznym jest wytyczona w terenie trasa służąca do odbywania wycieczek, oznakowana jednolitymi znakami (symbolami) i wyposażona w urządzenia informacyjne, które zapewniają bezpieczne i spokojne jej przebycie turyście o dowolnym poziomie umiejętności i doświadczenia, o każdej porze roku i w każdych warunkach pogodowych, o ile szczegółowe wymagania nie stanowią inaczej (okresowe zamykanie w przypadku niekorzystnych warunków pogodowych lub ze względów przyrodniczych na terenach chronionych)”. Szlaki możemy podzielić na: piesze górskie i nizinne (oraz ścieżki spacerowe, przyrodnicze i dydaktyczne), narciarskie, rowerowe, kajakowe, jeździeckie. Każdy rodzaj szlaku powinien być dobrze oznaczony w terenie. Na szlakach pieszych, rowerowych oraz ścieżkach spacerowych, przyrodniczych i dydaktycznych znaki wykonywane są na białym tle w pięciu kolorach (czerwony, niebieski, zielony, żółty i czarny). Na szlakach narciarskich wykonywane są na pomarańczowym tle w czterech kolorach (czerwony, niebieski, zielony i czarny). Na szlakach jeździeckich wykonywane są na białym tle w jednym kolorze (pomarańczowy). Na szlakach kajakowych rozróżniamy znaki  informacyjne (kolor czarny na białym tle z granatową obwódką) oraz znaki ostrzegawcze (na białym tle z czerwona obwódką).

Warto zwrócić uwagę na fakt, iż w polskim prawodawstwie nie ma kompleksowych uregulowań dotyczących szlaków turystycznych. W związku z tym szlaki mogą wytyczać organizacje turystyczne, gminy, stowarzyszenia, podmioty gospodarcze, choć należy uczciwie przyznać, że większość z obecnie istniejących została stworzona przez Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze. Śmiem twierdzić, że turystyka w najbliższym czasie będzie się rozwijała wszędzie tam, gdzie turysta będzie mógł skorzystać (obok licznych usług turystycznych) m.in. właśnie z ciekawej oferty tras różnego typu. Coraz więcej osób poszukuje alternatywnych form aktywnego wypoczynku i miejsc do takiego spędzania wolnego czasu, a trend ten zgodnie z prognozami specjalistów będzie wciąż narastał. Wędrówki piesze, nordic walking, narciarstwo zjazdowe i biegowe, rajdy rowerowe, spływy kajakowe i jazda konna mają po prostu przyszłość, gdyż turyści na nowo wracają (po modzie na bierny wypoczynek) do tego typu mobilności.

W związku z tym rozejrzyjmy się dookoła. Może akurat gdzieś blisko nas można byłoby ulokować ciekawy szlak? Ważna jest przede wszystkim jego potencjalna atrakcyjność dla turystów. Nic o nich, bez nich! To potrzeby turystów powinny kształtować nasze działania, więc najlepiej spytać ich o zdanie. Krótka ankieta i analiza da jasny obraz sytuacji i pokaże czy warto iść w tę stronę. Oczywiście trzeba się też zastanowić nad dostępnością komunikacyjną projektowanego szlaku (czyli możliwością dojazdu do poszczególnych jego punktów) oraz kwestią niezbędnego zagospodarowania turystycznego. Należy pamiętać, żeby uzgodnić przebieg trasy przede wszystkim z właścicielami lub użytkownikami terenów oraz władzami samorządowymi, a także w zależności od specyfiki z różnego typu instytucjami (np. z nadleśnictwem, czy dyrekcją parku krajobrazowego).

Szlak może mieć m.in. charakter liniowy (z punktu A do punktu B) lub tzw. pętli (z punktu A do punktu A). Wybór w tym zakresie zależy od osób / organizacji go tworzących, ale powinien być poprzedzony dokładną analizą wszelkich za i przeciw. Istotne jest także miejsce, w którym każdy szlak się zaczyna i kończy. Powinno byś starannie wybrane, dostępne i usytuowane tam, gdzie mamy do czynienia z koncentracją ruchu turystycznego. Oczywistością jest, że każda trasa turystyczna musi być poprowadzona logicznie, tak żeby turysta miał świadomość, że porusza się z sensem. Brak logiki i niewystarczające oznakowanie może naprawdę nieźle dać w kość.

Często słyszę pytanie od ludzi z branży: ale czy to się opłaca? Czy warto poświęcać czas i pieniądze? W takich sytuacjach najczęściej rewanżuję się pytaniem: czy na szlaku można zarabiać? I zaraz odpowiadam. Po pierwsze to się opłaca, po drugie na szlaku można zarabiać. Szlak to nic innego jak produkt turystyczny! Sam w sobie być może nie przynosi dochodów, ale już jako element oferty biura turystycznego, dodatkowa atrakcja hotelu, miejsce przyciągające do regionu… Oczywiście taki szlak musi być naprawdę ciekawy! Wzbogacony chociażby o infrastrukturę i przewodniki. Wtedy nikt nie będzie pytał, czy to się opłaca, ale po prostu liczył zyski.

I teraz najważniejsze. Zwykle szkolenia i warsztaty z zakresu metodologii tworzenia szlaków i tras turystycznych kończę ukutym przeze mnie prostym hasłem „najważniejsze żeby na szlaku, turysty nie trafiał szlag”. Pozwólcie, że artykuł też tak zakończę z nadzieją, że jeżeli nawet wszystko co napisałem wcześniej gdzieś po przeczytaniu ucieknie, przynajmniej to jedno zdanie zostanie już na zawsze w głowie.

Grzegorz Gołoś
Artykuł oryginalnie ukazał się w Rynku Turystycznym.
 
Wstecz